Przejdź do treści

Masaż Rosenberga

Stanley Rosenberg – ur. 03 września 1940 w Filadelfii - twórca Techniki masażu Rosenberga.

Rosenberg studiował literaturę oraz aktorstwo i teatr. Po studiach skupił się na pracy z aktorami. Prowadzone przez niego zajęcia polegały głównie na nauce mowy ciała, ze szczególnym uwzględnieniem mimiki twarzy. Jego zainteresowania terapeutyczne doprowadziły go do poznania osteopaty Williama Sutherlanda, dzięki któremu zgłębił tajniki terapii kranio – sakralnej. Następnie ukończył szkolenie Rolfingu w Europie.
Dzięki opracowanej przez Stanleya Rosenberga technice specjalnego masażu, z sukcesami pracował on z aktorami m.in.: w USA, Islandii oraz Danii.
Jest to technika oddziaływania bodźcami mechanicznymi na tkankę łączną powięziową w obrębie głowy, twarzy, szyi i karku w celu przywrócenia prawidłowej struktury tkanki łącznej. Stosuje się techniki rolfingu, akupresury i masażu łącznotkankowego. Działając na skórę, tkankę łączną, mięśnie i okostną, wpływa się na likwidację napięć w tkankach powierzchownych i głębokich i występującej asymetrii twarzo- i mózgoczaszki

Jak to działa?

Opracowana przez Stanleya Rosenberga technika to specjalna forma masażu, która zarówno odmładza jak ujędrnia twarz, szyje, dekolt. Technika masażu Rosenberga opiera się na połączeniu wiedzy z zakresu terapii czaszkowo-krzyżowej (dr.Upledger Institute USA) jak i terapii dr.Rene Lawrence - specjalisty neurologii z USA oraz masażu tkanki łącznej.
Pod wpływem masażu opuszkami palców punktów biologicznie aktywnych następuje odblokowanie napiętych części twarzy, głowy, karku i szyi, co wpływa na modelowanie twarzy, uelastycznienie mięśni, likwidację zmarszczek, obrzęków , asymetrii twarzy i przywrócenie zdrowego wyglądu. Wykorzystanie technik; rolfingu, akupresury i masażu łącznotkankowego oddziaływuje na skórę, tkankę łączną, mięśnie i okostną, poprzez co wpływa na likwidację napięć w tkankach powierzchownych i głębokich, oraz może pomóc w likwidacji m.in.: asymetrii twarzoczaszki.
Wykonując masaż tkanki łącznej jednocześnie wykonuje się "lifting twarzy", gdyż korygując pozycje mięśni pozwalamy na przywrócenie elastyczności i konturów twarzy z lat młodości. Otóż wystarczy ,ze jeden mięsień twarzy lub kilka ulega z rożnych powodów osłabieniu. Sąsiednie mięśnie przychodzą z pomocą i starają się utrzymać tonus mięśnia słabego, czego efektem jest osłabienie całej grupy mięśni. Technika Rosenberga uczy jak za pomocą bardzo delikatnego masażu można korygować mięśnie wewnętrzne.
Zazwyczaj zaleca się co najmniej 6 masaży, trwających ok. 60 min., dostosowanych do indywidualnej reaktywności osoby masowanej i stanu występowania napięć. W pierwszej kolejności likwiduje się napięcia w warstwach powierzchownych, a później w głębiej położonych.

Dla kogo?

Masaż jest zalecany osobom dojrzałym, u których widoczne są zmarszczki, duże napięcie mięśni mimicznych twarzy lub zwiotczenie skóry twarzy, a u których występuje lęk przed operacją plastyczną. Również w ramach zabiegów rehabilitacyjnych po zabiegach operacyjnych w obrębie głowy oraz osobom żyjącym w długo trwającym stresie. Niejednokrotnie zachodzi potrzeba pomocy przy drobnych defektach twarzy - zapadnięte policzki, asymetria twarzy, ograniczone ruchy twarzy.
Jest pomocą również dla tych ,którzy " pracują " twarzą: aktorów, modelek, dziennikarzy i przedstawicieli biznesu.
Efekt to nie tylko gładsza , jaśniejsza cera i lepszy owal twarzy ,ale również lepszy oddech i długo utrzymujące się uczucie relaksu.
Pośrednim celem techniki liftingu twarzy metoda Rosenberga jest wyzwolenie z twarzy nagromadzonych stresów i toksyn i odnalezienie na ludzkim obliczu wyrazu odprężenia. Ludzie po masażach prowadzonych Techniką Rosenberga dziwią się ,że symptomy ,które uważali za chorobę są symptomami stresu. Badania przeprowadzone przez Rockefeller Institute wykazały , ze 80 proc. zgłaszających się do lekarza ludzi z objawami choroby maja tylko symptomy stresu. Stres może pojawić się w chwili np. narodzin(źle odebrany poród) i może narastać z coraz większymi trudnościami w nauce ,pracy itd. W miarę upływu czasu zmiany te utrwalają się.
Stres objawia się nie tylko w formie psychicznej ale odzwierciedla się także w formie fizycznej: bóle głowy ,sztywność mięśni karku, zmieniony wyraz twarzy .
Nie wydaje się by stres i negatywne emocje zanikały w naszych czasach, wręcz przeciwnie. Wiele również wskazuje na to, że ludzie coraz bardziej pragną bronić się przed nimi w sposób naturalny i nie obciążony ryzykiem skutków ubocznych.

Autor: Jakub Czaja

Źródło:
www.masazrosenbergapl.vgh.pl
http://www.leksykonmasazu.pl